KÜTAHYA'DA 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e ‘Gazi’ unvanının verildiği ‘19 Eylül Gaziler Günü’ Kütahya’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. 

Etkinlikler, 19 Eylül Gaziler Günü sebebiyle Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kütahya Şubesi ile Kütahya Muharip Gazileri Derneği Vali Ahmet Hamdi Nayir’e nezaket ziyaretiyle başladı.

Vali Ahmet Hamdi Nayir’in makamında gerçekleşen ziyarette, Kütahya Muharip Gaziler Derneği Kütahya Şube Başkanı Şaban Başoğul, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kütahya Şube Başkanı Malül Gazi Ahmet Asım Okat ile yönetim kurulu üyeleri yer aldı.

“HUZURUN BEDELİ GEÇMİŞTE ÖDENDİ”

Vali Ahmet Hamdi Nayir ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek nezaketlerinden dolayı gazilere teşekkür etti. Bugünkü huzur ve güven ortamının bedelini geçmişte şehit ve gazilerin ödediğini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Biz sizlere senenin bir gününü değil, bütün günlerini milletin gönlünde ayırmış durumdayız. Eğer bu topraklarda bugün huzurlu, mutlu, özgürce yaşıyorsak bunun bir bedeli vardı, bu bedel de bütün tarih boyunca ödenerek geldi. Malazgirt’ten, Dumlupınar’dan, Çanakkale’den 15 Temmuz’a kadar bu topraklar üzerinde rahat yaşayabilelim diye kimi canını verdi en yüksek mertebe olan şehitlik mertebesine ulaştı, kimi o yolda yine en büyük fedakarlığı yaptı, gazilik rütbesine ulaştı. Bu topraklarda nefes aldığımız, huzurlu olduğumuz her an üzerimize düşen görev şehitlerimizin yakınlarının, gazilerimizin ve yakınlarının kadrini kıymetini bilmek olmalı. Bu biraz daha yoğun bir şekilde ifade edilsin diye her konuda olduğu gibi gazilerimiz konusunda da senenin 1 gününü ayırıp o gün bütün medyada, toplumda, il ve ilçelerde konunun önemi bir kez daha anlatılmış oluyor” diye konuştu.

ATATÜRK ANITI’NA ÇELENK SUNULDU

Ziyaretin ardından 19 Eylül Gaziler Günü sebebiyle Valilik önünde çelenk sunma töreni düzenlendi. 

Tören, Vali Ahmet Hamdi Nayir, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Bülent Tatkan, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Muharip Gazileri Derneği Kütahya Şube Başkanı Şaban Başoğul ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kütahya Şube Başkanı Ahmet Asım Okat tarafından Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törene, Vali Ahmet Hamdi Nayir, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Bülent Tatkan, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Jandarma Komutan vekili Bülent Keskin, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, Muharip Gazileri Derneği Kütahya Şube Başkanı Şaban Başoğul ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kütahya Şube Başkanı Ahmet Asım Okat, STK Temsilcileri, gaziler, askeri erkan ve daire müdürleri katıldı.

Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanlığından gazi çocuğu Fethi Aydın’ın ‘Ben Gaziyim’ adlı şiirini okuduğu törende günün anlam ve önemine dair konuşmasını ise Muharip Gazileri Derneği Kütahya Şube Başkanı Şaban Başoğul yaptı.

“ŞEREF VE KAHRAMANLIK GÜNÜMÜZ”

Devletin bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek için her zaman hazır olduklarını dile getiren Muharip Gazileri Derneği Kütahya Şube Başkanı Şaban Başoğul, “19 Eylül Gaziler Günü aziz vatanımızın bağımsızlığı ve bekası uğrunda muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür. 19 Eylül Gaziler Günü 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) kabul edilen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, silah arkadaşlarının kazandırdığı en büyük mirasıdır. Sizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimizle birlikte Cumhuriyetimizin temel taşlarısınız” dedi.

GAZİ DERNEKLERİ ZİYARET EDİLDİ

Vali Ahmet Hamdi Nayir, törenin ardından beraberinde Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Bülent Tatkan, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Jandarma Komutan vekili Albay Bülent Keskin, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik ile Muharip Gaziler Derneği Kütahya Şubesi ile Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kütahya Şube Başkanlığını ziyaret etti.
19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Muharip Gaziler Derneği Kütahya Şube Başkanı Şaban Başoğul ve Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kütahya Şube Başkanı Ahmet Asım Okat'ı dernek merkezlerinde ziyaret eden Vali Ahmet Hamdi Nayir gaziler ve şehit yakınlarıyla bir süre sohbet ederek, istek ve sorunlarını dinledi.

“ŞEHİT SAYIMIZIN ARTMASIYLA ÖVÜNMÜYORUZ”

Vali Ahmet Hamdi Nayir ilk olarak Muharip Gaziler Derneği Kütahya Şubesini ziyaret etti. Türkiye'nin coğrafya olarak zor bir bölgede bulunduğuna ve bu yüzden bedeller ödendiğine dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Şehitlerimiz, gazilerimiz fedakarlıkların en büyüğünü yaptılar. Biz şehit sayımızın artmasıyla övünmüyoruz, şehitlerimizle övünüyoruz. Onlar en yüksek makama ulaştılar ama arzumuz barıştan ve huzurdan yana. Dolayısıyla biz gücümüzü gösterip hiç savaş olmadan, burada bize kimse dokunmadan yaşayacağımız şartları sağlamamız lazım. Coğrafyamız karışık bir coğrafya. Dolayısıyla gazilerimiz ve şehitlerimiz bitmiyor. Yeni nesillerin bu uğurda yapılan fedakarlığı bilmesi ve günü geldiğinde vatan, namus, din, mukaddesat sıkıntıya girdiğinde aynı şeyi yapabilmesi lazım” dedi.

“O RUHU 15 TEMMUZ’DA GÖRDÜK”

Halkın 15 Temmuz’daki tutumunun cesaret verdiğini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Milletimizdeki ruhun kaybolmadığını 15 Temmuz’da gördük. Mevcut iktidarı alaşağı etmek isteyenler olunca milletimiz hayatını hiçe sayarak yollara çıktı. Bu da bize bir cesaret verdi. Demek ki milletimiz kendi özündeki o duyguları kaybetmemiş. Günü geldiğinde şehitlerimizin, gazilerimizin fedakarlığını yapacak yeni bir nesil var diye bize bunu gösterdiler. İnşallah tekrar aynı sıkıntılar yaşanmaz, biz de şehitlerimizin ve gazilerimizin emaneti olan bu topraklarda huzurla yaşamaya devam ederiz” şeklinde konuştu.

“ZAFİYETİMİZ OLURSA HAYAT HAKKI TANIMAZLAR”

Vali Nayir daha sonra Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kütahya Şubesini ziyaret etti. Şehit ve gazi yakınlarına dair son 15 yılda önemli ve olumlu gelişmeler yaşandığını belirten Vali Nayir, "Bu topraklarda yaşayan herkes şehitlerimizin ve gazilerimizin emeğiyle yaşıyor. Herkesin gözünün üstünde olduğu zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Dolayısıyla uğruna can verilecek bu topraklarda eğer bizim bir zafiyetimiz olursa bize burada hayat hakkı tanımazlar. Bizim bu ruhu devam ettirmemiz lazım.  Yeni nesillerin de aynı duygularla hareket edip dedelerine layık nesiller olması lazım” dedi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir daha sonra 19 Eylül Gaziler Günü sebebiyle ebediyete göçen gaziler ve şehitler için İl Müftülüğü tarafından Ulu Cami’de düzenlenen Mevlid-i Şerif programına katıldı.

VALİ NAYİR’DEN GAZİLER VE AİLELERİ ONURUNA YEMEK 
 
19 Eylül Gaziler Günü etkinlikleri Vali Ahmet Hamdi Nayir tarafından gaziler ve aileleri onuruna düzenlenen akşam yemeğiyle sona erdi.

İl Özel İdaresi Sosyal Tesislerinde düzenlenen yemek programına Vali Ahmet Hamdi Nayir ve eşi Münevver Nayir, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Bülent Tatkan ile eşi, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Şükrü Nazlı ile İshak Gazel, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz ile eşi, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Celal Yücel, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Vali Yardımcıları Sedat Oktar ile Arif Yalçın, İl Jandarma Komutan vekili Albay Bülent Keskin, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik ile eşi, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Muharip Gaziler Derneği Kütahya Şube Başkanı Şaban Başoğul, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kütahya Şube Başkanı Ahmet Asım Okat, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri gaziler ve aileleri katıldı.

Çok sayıda gazi ve ailesinin katıldığı programda Vali Ahmet Hamdi Nayir ve eşi Münevver Nayir tek tek masaları ziyaret ederek gaziler ve aileleriyle sohbet etti.

“BUGÜNÜMÜZÜ ŞEHİTLERİMİZE VE GAZİLERİMİZE BORÇLUYUZ”

İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar’ın duasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Vali Ahmet Hamdi Nayir gazilere duyulan minneti dile getirdi. 19 Eylül Gaziler Günü’nün Mustafa Kemal Atatürk’e ‘gazilik’ unvanın verilişinin 96. yıl dönümü olduğunu anımsatan Vali Nayir, “Bizlerle bir araya gelerek bu güzel geceyi bize yaşattığınız için teşekkür ediyorum. Bizler burada bugün huzur içerisinde bu yemeği yiyebiliyorsak inanıyorum ki bu topraklar uğruna en kıymetli varlığı olan canını veren şehitlerimize ve onlar gibi aynı cesareti gösterip, aynı fedakarlıkta bulunan gazilerimize çok şey borçluyuz. Bizler, bugün bunun farkında olarak bu topraklarda şehitlerimizin ve gazilerimizin minnetini bilerek, hayatta olanlara sağlık, sıhhat, ahirete intikal etmiş olanlara da rahmet dileyerek bir 19 Eylül Gaziler Günü’nü daha kutluyoruz. Hepinizin bildiği gibi bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e gazilik unvanının verildiği günün yıl dönümü. Ülke genelinde gazilerimizle bir araya gelerek bu duyguyu yaşatmak, bu topraklara sahip çıkmak için şehitlik ve gazilik duygusunun ne kadar önemli olduğunu bir kere daha vurgulamak istiyoruz. Burada da birliktelik içerisinde ilimizde görev yapan bütün kesimleri bir araya getirerek sizlerle bu akşam yemeğinde beraber olup, sizlere olan minnet duygularımızı ve ahirete intikal edenlere rahmet duygularımızı iletmek istiyorum. Gazilerimize bundan sonraki hayatlarında sağlık, sıhhat diliyorum. Onların hizmetini gören ailelerine de teşekkür ediyor, sağlıklı, sıhhatli bir ömür geçirmelerini diliyorum” diye konuştu. 

Sonraki Sayfa: HUZUREVİ SAKİNLERİMİZ VE ÇOCUKLARIMIZLA KURBAN BAYRAMI KUTLANDI...

Önceki Sayfa : 5395 SAYILI ÇOCUK KORUMA KANUNU KAPSAMINDA 2017/4 SAYILI KÜTAHYA İL MERKEZİ KOORDİNASYON DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI...